Oscar Wilde twierdził, że każdy z nas marzy o garderobie
przewyższającej wartością budżet, którym dysponujemy.
Zapominamy jednak o pracy i kreatywności tych wszystkich osób, dzięki którym te elementy znalazły się w kolekcji i dzięki którym ich pożądamy.

Parę słów o mnie

Jestem adwokatem od kilku lat. Kocham swój zawód i mam nadzieję, że będę go wykonywała do końca swoich dni. Podczas podróży z Olegiem, moim partnerem w życiu osobistym i zawodowym, zwiedzanie zagranicznych miast zaczynamy zwykle od… wizyty w sądach. To pokazuje poziom mojego prawnego zakręcenia. Kocham również modę. Już jako dziecko chciałam być projektantką mody, a liczba wynegocjowanych nagród w postaci możliwości oglądania Fashion TV napawała lękiem moich rodziców.

Z pierwszych wakacyjnych kolonii przywiozłam magazyn „Vogue” (i zabroniłam go dotykać, żeby się nie pogniótł). Swoje zaangażowanie tłumaczyłam genami – jak się okazało, moje drzewo genealogiczne sięga początków XII wieku. Moi przodkowie byli pionierami w zakresie tkactwa i geodezji. Jestem pewna, że to tłumaczy moją miłość do mody. Wiele lat rysowałam pod okiem profesora malarstwa, a na widok rysunku żurnalowego zawsze mocniej bije mi serce. Miałam być projektantką, zostałam adwokatem. Absolutnie nie żałuję, ponieważ miłość do mody nie minęła, a wręcz przybrała na sile. Z prekursorką dziedziny prawa mody, Susan Scafidi, spotkałam się po raz pierwszy w 2014 roku. Od tamtej pory cyklicznie uczestniczę w polskich oraz zagranicznych konferencjach z zakresu prawa własności intelektualnej – w tym prawa mody – i obsługuję od strony prawnej podmioty z branży mody. Mieszkam na Śląsku i tam prowadzę praktykę adwokacką. Właśnie na Śląsku, który kojarzy się tylko z przemysłem, odbywa się jedna z najciekawszych polskich imprez modowych – KTW Fashion Week. W 2019 roku odbędzie już trzecia edycja; poprzednia dotyczyła dialogu cenionych projektantów, ekspertów świata mody i nowych talentów. Moim zdaniem jest to największe wydarzenie modowe w Polsce. Szacuje się, że do roku 2025 roku wartość rynku modowego w Europie wyniesie ponad 400 mld dolarów.

To pokazuje, jak ważna jest to gałąź gospodarki, a tym samym jak wiele problemów prawnych może się w niej pojawić. Polscy projektanci są wybitni – i należy o tym głośno mówić. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce się wyróżnić i marzy o akcesoriach i ubraniach światowych marek. Polscy projektanci tworzą świetne kroje i mają świeże spojrzenie. Co ciekawe, motyw jednej z polskich marek pojawił się w kolekcji światowego domu mody. Oznacza to, że polscy projektanci mają moc, mają talent! W Polsce nie wyodrębniono prawa mody jako dziedziny prawa. Zadaniem mojej książki jest zasygnalizowanie przedsiębiorcom początkującym w tym obszarze istotnych aspektów prawnych oraz zwrócenie uwagi, że brak prawnej ochrony może wywołać nieodwracalne konsekwencje w wymiarach zarówno finansowym, jak i wizerunkowym.

Co znajdziesz w mojej książce?

W każdym rozdziale mojej książki zwracam uwagę na istotne kwestie związane z prawem mody: prawo własności przemysłowej, prawo autorskie, wizerunek marki modowej, zagadnienia podatkowe czy współpraca z influencerami.

Czy istnieje definicja legalna zawodu modelki? Jakie możliwości wiążą się z ochroną prawa do wizerunku? Czy warto rejestrować znak towarowy?

Czy projektant powinien rejestrować wzory przemysłowe? Czy zapłata za post influencera może stanowić koszt uzyskania przychodu, w sytuacji gdy większość followersów kupiono? Jakie konsekwencje może mieć nieujawnianie reklam na Instagramie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w książce „Paragrafy mody”.

Co znajdziesz w mojej książce?

Jest to pierwsza polska książka w całości poświęcona dziedzinie jaką jest prawo mody, na którą czekają nie tylko w Polsce – uznane osobistości z branży modowej oraz prekursorzy tej dziedziny w Stanach Zjednoczonych, udzielały mi wsparcia w postaci cennych rad i niezbędnych wskazówek.

Paragrafy mody | Magdalena Niewelt

Gdzie kupić książkę?

 

Dystrybucją książki zajmują się:

Księgarnia Orbita
ul. Rynek 12
44-200 Rybnik
tel.: 32 422 26 04
https://www.e-orbita.pl

Studio Suite 77
Więcej niż wydawnictwo
ul. Lubelska 18/41
23-400 Biłgoraj
kontakt@studiosuite77.pl

Najniższa cena dla wersji zagranicznych z ostatnich 3 miesięcy to 69 zł.

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie w związku z książką wypełnij poniższy formularz